Ajurvédska medicína je holistický (celostný) prístup k zdraviu. Vznikla pred tisíckami rokov v Indii. Táto prax podporuje kombináciu používania bylinných produktov, stravovacích postupov a špecifických cvičení. Okrem fyzického zdravia sa snaží riešiť aj duchovné a spoločenské zložky osobnosti človeka.
Erektilná dysfunkcia spôsobuje, že muži majú ťažkosti dosiahnuť a udržať si erekciu počas sexuálneho styku. Tento problém je bežný najmä u mužov po štyridsiatke. Liečba erektilnej dysfunkcie často zahŕňa riešenie základných psychologických a fyziologických problémov, u ktorých sa zdá, že so sexualitou nemajú nič spoločné. Výskum však naznačuje, že ajurvédske prístupy môžu pri erektilnej dysfunkcii pomáhať.
Indický ženšen
Withania somnifera je bylinka bežne používaná v ajurvédskej medicíne. Nazýva sa aj indický ženšen alebo ashwagandha. Bolo zistené, že pomáha zvyšovať počet spermií i mužskú plodnosť. Indický ženšen to dokáže tým, že reguluje hladiny hormónov a ozdravuje bunky.
Táto bylinka sa používa tiež na zlepšenie duševného rozhľadu a pomáha znižovať stres. Oba tieto faktory môžu mať vplyv na príznaky erektilnej dysfunkcie.
Indický ženšen si môžete zakúpiť vo väčšine lekární i v obchodoch so zdravou výživou. Je k dispozícii buď ako výťažok koreňa v prášku, alebo vo forme kapsúl. Aby bol najúčinnejší, odporúča sa užívanie vysokej dennej dávky – 6000 miligramov.
Asparagus racemosus (Šatavari)
Asparagus racemosus je zvláštny druh bylinky, ktorá rastie na území Indie, Nepálu a Sri Lanky. Hovorí sa jej aj šatavari alebo “liek na sto chorôb.” Koreň Asparagus racemosus sa používa pri príprave mnohých zmesí ajurvédyv a jikarana: Je určený na zlepšenie sexuálnych funkcií a zdravia.
Niektoré štúdie preukázali účinnosť tohto koreňa na mužský reprodukčný systém, hlavne čo sa týka zlepšenie obehu krvi a upokojenia nervov. Oba tieto výhody môžu pomôcť mužom s erektilnou dysfunkciou. V ajurvédskej tradícii sa tiež verí, že je to afrodiziakum, ktoré u partnerov podporuje lásku a vernosť.
Výťažok z Asparagu racemosus je dostupný ako tinktúra, ako aj vo forme prášku. Zatiaľ sa tu urobil ale len malý alebo žiaden výskum na určenie vhodnej dennej dávky pre človeka.
Safedmusli
Safedmusli, alebo Chlorophytumborivilianum, je tiež bylinka typu vajikarana. Vo viacerých laboratórnych štúdiách sa ukázalo, že má afrodiziakálny účinok a niektoré výskumy naznačujú, že zvyšuje počet spermií. Odporúčaná denná dávka safedmusli je 2 gramy denne. Dá sa zakúpiť vo forme kapsúl alebo prášku.
Škorica Cassia
Cinnamomumcassiaje druh škorice extrahovanej z kôry stále zeleného stromu, ktorý rastie v oblastiach Indie. Výťažok z vetvičky Cinnamomumcassiasa niekedy nazýva škorica Cassia alebo čínska škorica. Preukázalo sa, že zlepšuje sexuálne funkcie.
Škorica Cassiasa odlišuje od iných druhov škorice, ktoré sa používajú na dochucovanie jedál. Z toho dôvodu ju nie je ľahké len tak zakúpiť. Preto buďte opatrní pri nakupovaní, či kupujete naozaj to, čo chcete.
Je tiež dôležité poznamenať, že nie je známe, aká je maximálna denná dávka škorice Cassia, ktorá sa môže užívať, ani koľko jej treba zobrať na zlepšenie erekcie.
Joga
Ak chcete použiť plnú verziu ajurvédskej metódy do svojej liečby, potom by ste mali do nej zahrnúť aj fyzickú aktivitu. Praktizovanie jogy sa stále viac skúma a zisťujú sa jej prínosy pre zdravie. Joga kombinuje naťahovanie, koncentráciu a meditáciu, zlepšuje krvný obeh a znižuje úroveň stresu.
Zníženie stresu môže samo o sebe stačiť na to, aby sa vaše príznaky erektilnej dysfunkcie zlepšili. Ukázalo sa však, že joga je prospešná aj pri zvyšovaní hladiny testosterónu. Ak ste dostatočne zdraví na to, aby ste sa zapojili do ľahkého aeróbneho cvičenia, svoju jogistickú prax môžete začať navštevovaním kurzu vedeného jogínom alebo aj sám pri cvičení pred televíziou so spustením DVD o joga cvikoch.
Riziká ajurvédskej medicíny
Na účinnosť ajurvédskych liečivých bylín sa zamerali viaceré štúdie, a to najmä v poslednom desaťročí. Nie je však doteraz známe, aké je správne dávkovanie týchto bylín, ani ako môžu reagovať s inými bylinnými a syntetickými liekmi. Určite môže byť pre vás lákavé postarať sa o svoju erektilnú dysfunkciu sám, ale bez konzultácie s lekárom môžu byť výsledky nepredvídateľné.
Záver
Pri použití celého tela má holistický princíp medicíny zrejme výhody. V porovnaní s so syntetickými liekmi, ako je Viagra, nemá nepriaznivé vedľajšie účinky. Podľa všetkého existuje len málo znepokojení, čo sa týka dlhodobého používania týchto byliniek. To znamená, že experimentovanie s rôznymi kombináciami iných metód na liečbu impotencie môže byť alternatívou.
Tieto bylinky môže komplexne pri liečbe erektilnej dysfunkcie dopĺňať joga, ako spôsob zlepšenia duševnej sily a zbavenia sa stresu.
Avšak tieto metódy liečby erektilnej dysfunkcie nie sú tak dobre preskúmané ako mnohé iné vyskúšané v západnej medicíne. I preto je ťažké odkomunikovať tieto metódy so svojim lekárom, aby sa vaše sexuálne zdravie i erektilná dysfunkcia mohli zlepšovať..